Откройте для себя наш инновационный проект — поиск работы и подбор персонала в компании с нами стал проще!

Мы предлагаем уникальную цифровую платформу, где собраны актуальные вакансии от прямых работодателей и резюме специалистов разных профессий. Благодаря использованию искусственного интеллекта, процесс поиска работы и подбора сотрудников становится максимально удобным и эффективным. Присоединяйтесь к нам и откройте новые возможности для карьерного роста!

Intersystems Cache / IRIS developer, Investment Management Solution

Вакансия № 24559342 от компании DataArt в населенном пункте (городе) Нур-Султан на Мультирегиональной Электронной Службе Занятости Населения.

☑ Основы вакансии:

Опыт работы: 3–6 лет.

График работы: полный день.

Зарплата: по результату собеседования.

Примерное место работы: Республика Казахстан, Нур-Султан.

Это объявление № 24559342 добавлено в базу данных: Воскресенье, 12 мая 2024 года.

Дата его обновления на этом интернет-ресурсе: Вторник, 21 мая 2024 года.

☑ Репутация компании "DataArt":

КЛИЕНТ

Our client is one of the world’s top 10 investment companies with headquarters in Great Britain with branch offices in the US and Hong Kong.

КОМАНДА

The team is working closely with business users to support their processes and needs.

ОСОБЕННОСТИ ПОЗИЦИИ

The engineer will perform integrations with new products in the client's enterprise ecosystem as well as adjust some of the existing systems according to changing requirements.

СТЕК ТЕХНОЛОГИЙ

Cache; Java; Python; Oracle, MySQL, PostgreSQL.

Обязанности

  • Deliver new features, fixes and changes according to the backlog
  • Maintain workload using an agile framework, i.e. Kanban
  • Work with a team of geographically dispersed engineers in a global enterprise
  • Maintaining team documentation

Требования

  • Proven track record of developing with Cach? Objects/ SQL and a good understanding of object-oriented design principles
  • An expert level user of the Cach? Objectscript programming language
  • Understanding the principles of working with data, experience with Cach? Data Storage, Cach? Objects, Cach? SQL, and Cach? Server Pages
  • Database administration experience (database deployment, fault tolerance, data replication)
  • Experience in using Cach? tools for integration with other systems and databases (Oracle, MySQL, etc.)
  • Experience with Cach? Security (roles, policies, etc.)
  • Good spoken English

Будет плюсом

  • InterSystems certification
  • Strong SQL skills and experience in database performance tuning
  • Skills in automated unit testing
  • Experience working with XML/JSON and web services (Soap/REST)
  • Knowledge of Java or Python
  • Skills with change management tools (Deltanji)
  • Intersystems DeepSee/BI/OLAP/MDX
  • Skills working with JavaScript-based frameworks (e.g. Sencha Ext JS)
  • Skills working with data visualization

Логотип (торговая марка, бренд, эмблема) DataArt