Поиск работы и подбор кадров в компанию с нами - это просто!

Наш официальный проект Мультирегиональной Электронной Cлужбы Занятости Населения города Москва - это модерируемая цифровая база данных объявлений с предложением работы от прямых работодателей и резюме от специалистов разных профессий с целым рядом уникальный функций, основанных на достижениях в области искусственного интеллекта.
Мы в соцсетях:
www.Employment-Services.ru в социальной сети Одноклассники (ОК) www.Employment-Services.ru в социальной сети ВКонтакте (VK) www.Employment-Services.ru в мессенджере Телеграм (Telegram)

Senior Risk Analyst

Вакансия № 22150782 от компании СУЭК, Сибирская Угольная Энергетическая Компания в населенном пункте (городе) Москва на Мультирегиональной Электронной Службе Занятости Населения.

☑ Основы вакансии:

Опыт работы: более 6 лет.

Тип занятости: полная занятость.

График работы: полный день.

Зарплата: по результату собеседования.

Место работы (точный адрес): РФ, Москва, Дубининская улица, 53с7.

☑ Актуальность объявления:

Это объявление № 22150782 добавлено в базу данных: Пятница, 12 апреля 2024 года.

Дата его обновления на этом интернет-ресурсе: Среда, 1 мая 2024 года.

☑ Статистика объявления № 22150782:

Прочитано соискателями - 227 раз(а);
Отправлено откликов - 0 раз(а);

☑ Репутация компании "СУЭК, Сибирская Угольная Энергетическая Компания":

Читайте свежие отзывы сотрудников об этом работодателе здесь!

Написать отзыв на организацию Оставить своё мнение об этой компании тут без регистрации и бесплатно.

☑ Подробности о вакантном месте:

(!) Данная позиция находится в АИМ -Холдинг

АИМ-Холдинг- единая управляющая компания для Суэк-а и Еврохима.

Обязанности работника:

  • physical and financial exposures. Test new risk calculations, evaluate model assumptions against fundamentals, and communicate suggested modeling/valuation enhancements to achieve better valuation and risk quantification. Communicate effectively with Front Office, Operation, Back Office and Finance team on inputs and assumption.

  • Provide critical thinking around risk reporting processes, quantification, and analysis of commodity exposure and forward price movements for multi-products trading activities.

  • Coordinate and review deal and price in trading system by performing deal check, price validation, curve update, and data reconciliation. Monitor timely deal capture, internal trading limits, and risk policy requirements to ensure the representativeness and integrity of transactions in the trading system.

  • Review daily trading P/L reports including MtM valuations of physical, freight, derivatives and options trades with commentaries on daily changes. Provide with risk exposure report, VaR report, other market risks reports when requested. Check trade limits, determine risk mitigation measures in case the limit is breached.

  • Work closely with Traders to quantify and explain the sources of risk in their portfolios. Promote innovative ways of leveraging existing data monitor and manage their risks.

  • Work closely with Back Office, Finance, Credit, Legal & Compliance, Front-Office to improve the flow of data across department and the accuracy of analysis.

  • Support, identify, and assist in implement of process improvement, from IT system implementations to desk level process. Identify and communicate operational risk, define risk mitigating measures and priorities.

  • Conduct credit risk assessment of counterparties, provide with the final consolidated ratings. Calculate credit limits for Credit Committee approval.

Требования к работнику:

  • 10 years’ experience within a similar position in commodity trading industry.

  • Comprehensive understanding of risk management methodologies and valuation models.

  • High levels of numeracy and computer literacy.

  • High degree of accuracy and efficiency under set deadlines.

  • Strong analytical and problem solving skills.

  • High levels of flexibility with regard working hours.

  • Strong communicator with ability to manage multiple competing deadlines.

  • Preference for those with experience within Fertilizers trading.

  • CXL and Python knowledge is a strong advantage.

  • Languages: English fluent – Russian or other language could be an extra plus but not mandatory.

Условия труда:

☑ О компании:

Обратите внимание на веб-сайт компании - http://www.suek.ru - с подробной информацией об организации, в том числе контактными телефонами.

Логотип (эмблема, торговая марка, бренд) компании:
Логотип (торговая марка, бренд, эмблема) СУЭК, Сибирская Угольная Энергетическая Компания

Сфера деятельности компании: Добывающая отрасль; .

☑ Отклинуться сообщением, резюме, запросить телефон, отправить жалобу (претензию):

☑ Нет ответа на Ваше обращение?