Наш официальный проект Мультирегиональной Электронной Cлужбы Занятости Населения города Краматорск - это модерируемая цифровая база данных объявлений с предложением работы от прямых работодателей и резюме от специалистов разных профессий с целым рядом уникальный функций, основанных на достижениях в области искусственного интеллекта.

Full Stack Engineer / Web Developer (PHP, Python)

Вакансия № 18343616 от компании Qencode в населенном пункте (городе) Краматорск на Мультирегиональной Электронной Службе Занятости Населения.

☑ Основы вакансии:

Опыт работы: 3–6 лет.

График работы: удаленная работа.

Зарплата: до 2000 USD.

Примерное место работы: Россия, Краматорск.

Это объявление № 18343616 добавлено в базу данных: Понедельник, 8 апреля 2024 года.

Дата его обновления на этом интернет-ресурсе: Вторник, 7 мая 2024 года.

Обязанности работника:

Основное внимание:

  • Разработка веб-сайта для существующих технологий облачных вычислений.
  • Создание служб API Restful для облачной инфраструктуры самообслуживания.

Требования к работнику:

  • Вы уверенный обладатель следующих навыков:
  • PHP (codeigniterl)
  • Python
  • DB: MySQL
  • Javascript (jQuery, AngularJS), grunt
  • Опыт разработки веб-приложений
  • Опыт работы с RESTFUL API

Это будет плюсом:

  • Опыт построения распределенных систем и архитектур.

Выгоды:

  • Работа на дому (полный рабочий день)
  • Талантливая международная команда
  • Использование передовых технологий
  • Возможность расти вместе со стартапом

О нас

We are a team of passionate engineers and managers working to redefine the future of cloud video technology. With internet bandwidth and costs at the top of business priorities, our unique solution optimizes video files, improving load times and saving our customers time and money.

Our customers include some of the largest players in online media, entertainment, sports, news, broadcasting, over-the-top apps (OTT) and online video streaming services (as well as other video websites and applications). Our robust API offers full flexibility for any workflow, allowing the largest video companies in the world to build powerful workflows to keep up with this quickly evolving market.

Current changes in the mean our services are more needed than ever before. If you are interested in helping business take advantage of the latest trends in video technology, please reach out to us!

Responsibilities:

Main focus:

  • Develop website for existing cloud computing technology
  • Build Restful API services for a self-serve cloud infrastructure

Requirements:

  • You are comfortable using following stack:
  • PHP (codeigniter)
  • Python
  • DB: MySQL
  • Experience with Web Application Development
  • Experience with RESTFUL APIs

It will be a plus:

  • Experience building distributed systems and architectures.

Benefits:

  • Work from home (full time)
  • Talented international team
  • Use cutting edge technology
  • Opportunity to grow with startup

About us

Qencode is a highly efficient cloud video transcoding solution that saves customers over 80% on transcoding costs. We are a talented team on engineers around the world that love to explore new technology and learn from each other. We're looking for people who are interested in a challenging role that will attempt to take our efficiencies to the next level.

If you want to learn and grow while working on a large variety of critical projects, please contact us!

Обратите внимание на веб-сайт компании - https://cloud.qencode.com/ - с подробной информацией об организации, в том числе контактными телефонами.

Логотип (торговая марка, бренд, эмблема) Qencode

Сфера деятельности компании: Информационные технологии, системная интеграция, интернет; .